زندگینامه بختیار وهاب زاه

Image result for ‫بختیار وهاب زاده‬‎

دکتر" بختیار وهابزاده" نام پدرش محمود و یکی از شعرای نامی اذربایجان می باشد وی از شهرت جهانی برخوردار بوده و در سال ۱۳۰۴ هجری ـ شمسی در شهر شکی از توابع شیروان به دنیا آمد اشعار وی به زبان های مختلف دنیا از جمله انگلیسی، فرانسوی ، آلمانی، فارسی، اسپانیایی و... ترجمه شده است وی مولف بیش از 70 کتاب شعر ، دو  رساله 11 کتاب علمی و صدها مقاله هست

وی فارغ التحصیل رشته زبانشناسی از دانشگاه دولتی باکو در مقطع دکترا می باشد.اولین شعر ایشان در سن سیزده سالگی در روزنامه تاریخ ادبیات جمهوری آذربایجان به چاپ رسید.او همانند استاد" شهریار" از مقام و منزلت خاصی در بین مردم کشورش و همچنین ترکان ایران و میلیونها نفر از عاشقان فرهنگ و هنر در سرتاسر دنیا برخودار است.

در حال حاضر آثار وی در کشور ترکیه توسط دکتر"یاووز آکپینار" با مقدمه ی بسیار شیوائی به زیور طبع آراسته شده است.

در ایران نیزعالمان،محققان،شاعران و نویسندگان زیادی در خصوص این شاعر برجسته و حیات ادبی او آثار متعددی را منتشر ساخته اند.شعرای مختلفی در رثای او شعر سروده اند که از آن جمله می توان به اوستاد "شهریار"، "ناظر شرفخانه ای" و ... اشاره نمود.

دکتر"جواد هئیت" ترکولوژیست و جراح سر شناس مقدمه کتاب "اشاره سوال" را که با همت سفارت جمهوری آذربایجان در ایران با الفبای عربی نشر گردیده است را با ظرافت بی بدیلی تدوین نموده است.

نگارنده سالهاست با عشق و علاقه فراوانی تعدادی از آثار گرانبهای این شاعر جهانی را به دقت مطالعه و در سال ۱۳۷۹ هجری ـ شمسی مقاله مبسوطی را در خصوص شاعر و آثار وی تحت عنوان "بختیار وهابزاده شاعر شهیر آذربایجان" به زبان ترکی تالیف و در روزنامه ی "فجر آذربایجان" به چاپ رسانیده ام.

شاید نوشتن چنین مطالب مختصری در خصوص چنین شاعر با عظمتی به زبان ترکی کمی مضحک به نظر می رسید،چرا که یقینا عمده کسانی که کوچکترین انس و الفتی با زبان ترکی داشته باشند،بعید است که آثاری از این شاعر برجسته را نخوانده و از آن بهره ای نبرده باشند!

 

چهارشنبه 5 آذر 1393
بؤلوملر : بختیار وهاب زاده,